DETSKÉ OBETE HOLOKAUSTU — VÝZVA

V júni 1944 deportovali maďarské úrady dvomi vlakovými súpravami z Komárna a okolia 5 463 príslušníkov židovskej náboženskej obce. Mužov, ženy, deti i starých ľudí natlačili do dobytčích vagónov. Vlaky smerovali do koncentračného tábora Osvienčim-Brzezinka (Auschwitz-Birkenau). Do roku 1945 sa z nich vrátilo len o málo viac ako päťsto osôb.

Medzi obeťami bolo mimoriadne veľa detí. Bábätká a menšie deti zabili v Osvienčime-Brzezinke. Tínedžerov vybrali počas selekcie ako práceschopných. Previezli ich do iných koncentračných a pracovných táborov na otrockú prácu, počas ktorej mnohí zomreli od hladu, na choroby a v dôsledku brutálneho zaobchádzania.

Počas uplynulých rokov sme sa snažili konať v záujme toho, aby sme zachovali pamiatku týchto obetí. V našej práci kladieme dôraz na to, aby sme zozbierali mená zavraždených. Považujeme za veľmi dôležité, aby sme po toľkých rokoch ozrejmili osud tých najbezbrannejších obetí, detí deportovaných z Komárna. Veď ich príbuzných, rodinu, rodičov, starých rodičov vo väčšine prípadov zabili, často teda nezostal nikto, kto by sa postaral o zachovanie ich pamiatky, ich životného príbehu. Nedovoľme, aby sa na ne zabudlo!

Práve preto sa obraciame na vás!

V roku 2018 sme s finančnou podporou Európskej únie a za spoluúčasti Maďarského židovského múzea a archívu v Budapešti, Domu Anne Frankovej v Amsterdame a Wiener Library v Londýne spustili pamätný program. Zozbierajme spoločne mená zabitých detí z Komárna a okolia, odvlečených z viac ako šesťdesiatich obcí! Prosíme vás, aby ste nám porozprávali všetko, čo viete! Podeľte sa s nami o životné príbehy vašich niekdajších príbuzných, známych, spolužiakov, susedov, priateľov!

Ako nám môžete pomôcť? Môžete tak urobiť hneď niekoľkými spôsobmi:
1. Stiahnite si z našej stránky www.menhaz.sk dotazník detských obetí, zadajte informácie, o ktorých máte vedomosť, priložte prípadné dokumenty/doklady a fotografie, ktoré máte k dispozícii a zašlite ich na našu e-mailovú adresu kile@menhaz.sk!
2. Vytlačte si z našej stránky dotazník detských obetí, vyplňte ho a spolu s dokladmi a fotogtafiami zašlite poštou na našu adresu: ŽNO Komárno, Eötvösova 15.
3. Príďte na našu spomienkové stretnutie dňa 10. júna o 10.30 hodine na židovský cintorín a do budovy Útulku! Prineste so sebou dokumenty/doklady a fotografie, stretnite sa osobne s našimi kolegami a porozprávajte im všetko, čo viete!

Čakáme teda na ohlas každého z vás, kto má akékoľvek informácie o deťoch pochádzajúcich z nižšie uvedených obcí, ktoré boli v roku 1944 deportované z Komárna a zabité počas holokaustu:
Ács, Alsógalla, Opatovský Sokolec, Ászár, Bohatá, Baj, Bajč, Bana, Bánhida, Bokod, Bodza, Zlatná na Ostrove, Császár, Csép, Číčov, Dad, Dunaalmás, Radvaň nad Dunajom, Okoč, Okoličná na Ostrove, Ete, Felsőgalla, Holiare, Kolárovo, Gyermely, Chotín, Héreg, Imeľ, Iža, Izsap, Kameničná, Kisbér, Kisigmánd, Kocs, Komárno, Trávnik, Svätý Peter, Kömlőd, Környe, Sokolce, Modrany, Marcelová, Martovce, Čalovec, Mocsa, Nagyigmánd, Veľké Kosihy, Veľký Meder, Naszály, Nesvady, Zemianska Olča, Neszmély, Oroszlány, Nová Stráž, Pribeta, Szák, Szend, Szomód, Szomor, Szőny, Tôň, Tarján, Tárkány, Tata, Tatabánya, Dulovce, Vértesszöllős, Vértessomló.
Prosíme, pomôžte nám v našej práci! Za vašu podporu vopred zo srdca ďakujeme!

Židovská náboženská obec Komárno