Hubertova jazda končí jazdeckú sezónu

V predposlednú októbrovú sobotu sa za účasti 25 jazdcov  konala v Hurbanove tradičná Hubertova jazda, ktorá uzatvorila uplynulú  jazdeckú sezónu.

O čom je vlastne Hubertka? S podtitulom Hon na líšku je to tradičné podujatie jazdeckých dvojíc. Účastníci môžu byť jazdci na koňoch, ako aj diváci voziaci sa na koči či vlečke. Hubertova jazda má svoje pravidlá, tzv. regule, ktorými sa jazdci počas honu riadia. Najskúsenejší jazdec, Master, vydáva pokyny a riadi celý priebeh jazdy. Všetci jazdci ho nasledujú pri jazde terénom rovnako aj v úlohách, ktoré im zadáva počas celého dňa. Previnenia voči reguliam Reglementu či Mastrovi sú potrestané na súde náležitými trestami. Ďalšia dôležitá funkcia na Hubertke je osoba „Líšky“. Jazdec je označený s pripnutým líščím chvostom na rukáve. Na ploche, ktorú určí Master sa vyhlási hon na líšku. Jazdci naháňajú označeného jazdca a snažia sa mu ukoristiť chvost. Víťaz sa stáva líškou do ďalšieho ročníka Hubertky. Pitie alkoholu regule nepovoľujú, ale obyčajne jazdec porušuje Reglement dovtedy, kým je schopný vysadnúť na koňa a kým vie rozlíšiť kde je hlava a chvost koňa.

Účastníkov Hubertky privítalo v areáli Mácsik farmy v Bohatej nádherné slnečné počasie, ktoré umocnilo farebnú rozmanitosť a krásu jesene, ako aj atmosféru tohto netradičného podujatia. I keď predchádzajúce daždivé dni rozmočili trať, jazdecké dvojice to neodradilo a tohtoročnú Hubertku nevynechali. Podujatie patrí k tradičným akciám v réžii členov OZ Priatelia koní a westernu Hurbanovo - Bohatá. Na slávnostné otvorenie nastúpilo 25 jazdcov z Hurbanova, Nesvád, Svätého Petra, Nových Zámkov i širokého okolia. Podporiť ich prišli nielen rodinní príslušníci, kamaráti, diváci ale aj predstavitelia mesta, viceprimátorka Anna Žigová a poslanci mestského zastupiteľstva. Prítomných s prísnymi regulami Reglementu oboznámil Lajo Balogh. Mastrom honu sa stal Atilla Fazekas s pomocníkmi Brigi a Jarkou. Llíškou boli tento krát určení dvaja jazdci, Barbi a Tomi. Pre prítomných divákov a záujemcov o jazdu boli pripravené aj dva koče, ktoré jazdcov sprevádzali počas celého dňa. Húf sa vydal cez ulice do okolitej, jesennými farbami vyzdobenej prírody Bohatej, smerom k Žitave. Počas cesty jazdci absolvovali mnohé prírodné prekážky a neustále prenasledovali symbolickú „líšku“. Pri Žitave prebehli viaceré súťažné disciplíny ako aj samotný hon na líšku. Schované poklady boli objavené, líška ulapená. Unavení, ale spokojní jazdci sa vrátili na Mácsik farmu. Po zaopatrení koní ich čakal humorne ladený posledný súd a niekoľko trestov za porušenie prísnych regulí. Pred váženým súdom sa ocitli všetci jazdci. Medzi trestami nechýbali pokľaky pred koňom, bozky štvornohým miláčikom, ospravedlnenia za porušenia regulí, či lasovanie zadnice jazdcov. Všetky tresty boli ladené humorne, aby sa každý pobavil. Na záver nechýbalo ani výborné občerstvenie. Všetci si pochutnali na výbornom „hubertovskom fazuľovo – kolienkovom guláši“  a pečenom prasiatku.

Všetkým jazdcom a  ich štvornohým zverencom prajeme dostatok oddychu a načerpanie nových síl do nasledovnej jazdeckej sezóny. Záverečné vyhodnotenie a odovzdávanie cien víťazom westernových pretekov v rámci Putovného pohára spojený s country bálom bude 29.októbra 2016 v Kolárove.

Text: Mária Hamranová, foto: archív