Konali sa folklórne slávnosti v Dulovciach

 

Počas uplynulého víkendu obec Dulovce, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí so spoluorganizátormi Regionálnym osvetovým strediskom v Komárne a ZŠ v Dulovciach  usporiadali pod záštitou predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Doc. Milana Belicu, už tradičný folklórny festival v Dulovciach. S prispením Nitrianskeho samosprávneho kraja zorganizovali už XIX. Južnoslovenské detské a mládežnícke folklórne slávnosti.


Na podujatí vystúpilo 12 folklórnych súborov zo Slovenska a vystúpili tri krajanské detské folklórne súbory DFS SKUS Fraňo Strapač, Markovec, Chorvátsko, DFS Cerovina, Čerpotok, Rumunsko, DFS Govličky, Aradáč, Srbsko.
Južnoslovenské slávnosti v Dulovciach majú neoceniteľný význam v pestovaní tvorivých folkloristických tradícií v prostredí detí a mládeže. Každoročne otvárajú nielen priestor na ich umeleckú prezentáciu, ale prostredníctvom folklórnych súborov sa dostávajú do povedomia divákov a priaznivcov ľudovej kultúry. Prirodzeným spôsobom implementuje vzťah k našej kultúre a k duchovnému bohatstvu. Obzvlášť pozoruhodnou a ocenenia hodnou je už samotná skutočnosť, že Južnoslovenské detské a mládežnícke slávnosti v Dulovciach sa z roka na rok tešia stále väčšej obľube širokej verejnosti. A práve folklór, zvyky a obyčaje v umeleckom kontexte navzájom zbližujú, spoločensky i kultúrne obohacujú národy a národnosti spolunažívajúce na jednom území, čo sa v plnej miere prejavuje v Dulovciach a okolí aj vďaka organizátorskému nasadeniu a nadšeniu.