Noc s Andersenom

 

Knižnica Józsefa Szinnyeiho v Komárne sa opäť zapojila do medzinárodného podujatia „Noc s Andersenom“, ktorého zakladateľkami sú dve knihovníčky z Uherského Hradišťa. Postupne sa k Česku pripojilo Slovensko, Poľsko a Slovinsko. Tento ročník bol výnimočný lebo sa pridali aj ďalšie krajiny Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Dánsko, Ukrajina, Nový Zéland, Austrália, Afrika, USA a dokonca podujatie sa konalo aj na českých veľvyslanectvách v Izraeli a Saudskej Arábii.

Noc s Andersenom je vždy v piatok, s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenín (2. apríla 1805) dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Na 1522 zaregistrovaných miestach sa tohto podujatia zúčastnilo viac ako 95 000 detí. Slovensko je po Česku druhou krajinou s najvyšším počtom zapojených knižníc.

Aj naša knižnica pripravila pre deti zaujímavý program. Začínali sme o 17 hodine, z knižnice sme sa presunuli do 470 ročnej komárňanskej pevnosti, kde všetky deti úspešne zložili skúšku odvahy a prešli v tme labyrintom. Nasiaknutí históriou sme prešli do Podunajského múzea, kde sme si pozreli nádhernú výstavu maďarskej ilustrátorky a autorky literatúry pre deti, Katalin Szegedi: Farebný svet. Deti boli očarené krásnymi ilustráciami. Tu sa im zas podarilo zložiť skúšku zručnosti, keď si sami zhotovili dve postavičky z rozprávky.

Unavení a vyhladnutí z týchto zážitkov sme sa vrátili do knižnice, kde deti čakalo už občerstvenie. Po doplnení síl sme ešte zvyšok času strávili v spoločnosti rozprávok Hansa Christiana Andersena. O 22 hodiny nedočkaví rodičia prichádzali pre svoje ratolesti, ktoré z toľkého víťazstva dobra nad zlom unavení odchádzali domov. Tešíme sa na ďalší ročník stretnutia s Andersenom.

Ďakujeme mestu Komárno a Podunajskému múzeu, že nám umožnili obohatiť a spestriť program na podujatí na podporu čítania detí.

Renáta Filková, Knižnica Józsefa Szinnyeiho v Komárne