Po troch rokoch bude poriadok v zbernom dvore na Harčáši
Akumulácia plastového odpadu v zbernom dvore na Harčáši znamenala čoraz väčší problém, pretože už niekoľko rokov ho nedokázal Mestský úrad zúročiť. Po dlhých rokovaniach sa rysuje riešenie a konečne v zbernom dvore nastane poriadok. Doteraz problémový odpad by dokonca mohol byť aj zdrojom príjmu pre mesto.
V poslednej dobre si okoloidúci mohli všimnúť rastúcu hromadu odpadkov v zbernom dvore. Dvor slúži na uskladnenie separovaného odpadu - papiera, skla, plastu, gumy, kovu, stavebného a elektronického odpadu. Odvoz jednotlivých druhov odpadu neustále prebieha, len predaj plastu spôsobil ťažkosti v posledných rokoch. V dôsledku toho sa tento odpad kumuloval od februára 2012 a momentálne je vo dvore viac ako 200 ton.
Mestský úrad počas roka intenzívne rokoval o riešení napraviť túto situáciu. Začiatkom leta sa podarilo nadviazať spoluprácu v tejto oblasti s jedným malým podnikateľom, ale vysvitlo, že nie je serióznym partnerom a došlo k zastaveniu procesu riešenia.
Na jeseň mesto hľadalo riešenie s priamymi spracovateľmi odpadu, nakoľko však aktivita mesta nenašla podporu u slovenských spracovateľov, obrátila sa na maďarských partnerov. Dominantnými hráčmi v oblasti spracovania odpadu v Maďarsku sú Jász-plastik a MÁV Rec, ich aktivita trvá už niekoľko desiatok rokov. „V tomto viacstupňovom procese musí byť okrem oboch maďarských spoločností zaangažovaná aj komárňanská spoločnosť, nakoľko je potrebné odpad roztriediť, lisovať, až potom ho možno odviezť a spracovať. Po uzatvorení viacstupňovej zmluvy, podpísaní, preklade, sa môže začať s odvozom odpadu a úpravou zberného dvora na Harčáši. Boli by sme radi, keby bol v budúcnosti tento proces plynulý, tak ako tomu je v prípade papiera a skla“ - povedal László Stubendek, primátor Komárna.
„Tento proces nie je len otázkou estetiky, okrem upratovania je dôležitá aj finančná stránka. Za tonu plastového odpadu maďarská spoločnosť zaplatí 45 eur, ale do júla - kým nenadobudne platnosť ustanovenie nového zákona – dostaneme za tonu ďalších 25,50 € formou dotácie v oblasti životného prostredia"- vyjadril sa Béla Keszegh, viceprimátor mesta.
V súvislosti s likvidáciou odpadu je novinkou v tomto roku, že za umiestnenie drobného stavebného odpadu sa v zbernom dvore platí poplatok. K tomuto riešeniu mesto muselo pristúpiť na základe zákona, ktorý definuje sumu poplatku, v prípade mesta Komárna je táto suma blízka minimu. Mesto má obavy, týkajúce sa umiestnenia stavebného odpadu, nakoľko sa môže zvýšiť počet nelegálnych skládok, čo určite spôsobí väčšie problémy, ale mesto musí dodržiavať právne predpisy.
V tomto roku nastanú veľké zmeny v spojitosti so separovaným odpadom, čo znamená nové príležitosti pre mesto. „Vzhľadom k meniacemu sa životnému štýlu produkujeme čoraz viac odpadu, preto musíme venovať zvýšenú pozornosť jeho selektovaniu. V Komárne sa dostáva do kontajnerov takmer 10 tisíc ton odpadu ročne, ďalších 3 tisíc sa zhromaždí vedľa popolníc. Je dôležité prispôsobiť sa európskym tendenciám, pretože kým za umiestnenie netriedeného odpadu musíme platiť, separovaný odpad znamená pre mesto príjem“ – dodal Béla Keszegh.