Pokorou medzi atletickú elitu

 

 

Ľudia o ktorých budeme písať žijú medzi nami. Otec a syn. Obaja obyvatelia nášho mesta. Prvý má niečo cez päťdesiat a druhý ešte nedovŕšil tridsiatku. Sú jednými z nás a predsa ich športový výkon dáva dôvod na zamyslenie. Tibor Szabó so synom Tiborom.

 

Na športovej pôde sme o nich mohli počuť z výsledkov kajakárskych pretekov. Otec Tibor Szabó získal zlato na Majstrovstvách sveta v kajaku veteránov v roku 2011. Syn Tibor je tiež bývalý reprezentant - kajakár a má viac titulov Majstra Slovenska. Kajaku v mladosti predchádzalo plávanie, potom vodné pólo. U oboch sa život ďalej uberal cestou rekreačného športovca. Až spolu v roku 2011 absolvovali prvý bežecký maratón v Prahe. A tu šťastena roztočila svoje koleso, ktoré u oboch postupne smerovalo ku novému športu – dlhému triatlonu. Začali trénovať plávanie, bicyklovanie a beh, 3 disciplíny, z ktorých triatlon pozostáva. Dlhý triatlon má nie náhodou prívlastok „dlhý“. Na pretekoch treba plynule za sebou absolvovať plávanie v dĺžke 3,8km, potom bicyklom prejsť vzdialenosť 180km a na záver zabehnúť celý maratónsky beh v dĺžke 42,2km. Spolu je to 226km na celej trase. Pretek je tiež známy ako železný muž alebo Ironman.

 

Úsilie oboch Szabovcov zaznamenalo výnimočný úspech v júni tohto roku, keď obaja spoločne úspešne absolvovali preteky dlhého triatlonu v českých Otrokoviciach – Moraviaman. Korunou úspechu možno nazvať úspešné preteky Slovakman v Piešťanoch v auguste 2015, ktoré boli súčasne majstrovstvami Slovenska. Tibor senior tu s časom 13 hodina 54 minút získal bronzovú medailu vo svojej kategórii.

 

Tieto výsledky sú pozoruhodné aj preto, že doteraz v štatistikách pretekov dlhého triatlonu na Slovensku nebol nájdený záznam o súčasnom úspešnom štarte otca a syna na spoločných pretekoch! A určite to je rarita aj v celosvetovom meradle. V mysliach väčšiny z nás sú to neuveriteľné výkony, nepredstaviteľné vzdialenosti. Opýtali sme sa oboch športovcov na pár podrobností z cesty, ktorá ich doviedla k týmto úspechom. Získali ste medailu za úspešné absolvovanie pretekov dlhého triatlonu Moraviaman v českých Otrokoviciach a hneď o mesiac nato ste dokázali zopakovať tento famózny výkon v Piešťanoch na pretekoch Slovakman.

 

Aká cesta vedie ku takémuto výkonu?

Tibor Szabó starší: Môj názor je taký, že človek do štyridsiatky môže športovať, ale potom jednoducho musí, V kanoistike, plávaní je vo finále 9 pretekárov, 1 víťaz a 8 porazených. Po absolvovaní dlhého triatlonu je víťazom každý. Víťazom sám nad sebou. Dáva pocit úspechu, po ktorom každý túži.

Tibor Szabó mladší: Nemám rád komplikované veci, takže aj moja cesta je veľmi jednoduchá a minimalistická. Treba ráno vstať, celý deň makať a večer si ľahnúť unavený a spokojný. Následne to poctivo opakovať dostatočne dlhý čas a úspech sa zaručene dostaví.

 

Ako ste prežívali samotné preteky?

Tibor Szabó starší: Samotné úspechy sú vlastne vyvrcholením snaženia, skutočný očistec. Niekedy až asketický životný štýl, dlhé hodiny fyzického ale hlavne psychického tréningu pripravia telo na dobrodružstvo zvané „Ironman“. Počas pretekov som zažil neopísateľnú cestu do svojej duše. Do dimenzií o ktorých som doteraz ani netušil. Prajem každému zažiť tento obrovský zážitok.

Tibor Szabó mladší: Myslím si, že každé ultra-vytrvalecké preteky majú úžasnú schopnost do relatívne krátkeho času koncentrovať veľmi intenzívne emócie, zážitky a skúsenosti. Od absolútneho adrenalínovo-endorfínového opojenia, kde člověk má hlavu v oblakoch a pocit, že lieta. Až po samotné peklo na zemi, kde člověk dostáva kŕče do každého svalu na tele, prežíva extrémnu dehydratáciu, totálne vyčerpanie, halucinácie a neskutečné bolesti. Odmenou je samorejme neopísateľný pocit v cieli a neoceniteľná životná skúsenosť.

 

Čo vám dala do života táto skúsenosť?

Tibor Szabó starší: Tieto preteky majú zvláštnu atmosféru. Spolu tu štartujú profesionáli, rekreační, ale aj hendikepovaní športovci. Všetci spolu, bez diskriminácie... Závod „Ironman“ sa dá absolvovať iba s pokorou. V každom z nás je tá túžba byť lepším, prežiť niečo výnimočné. Na konci týchto pretekov sa každý stane hrdinom, svoje emócie si so sebou zoberie do každodenného života, ktorý sa tak stane ešte lepším a krajším.

Tibor Szabó mladší: Dokázal by som pomenovať asi dve hlavné skúsenosti. Prvou je, že keď absolvujete niečo také náročné ako Ironman, zrazu sa všetky bežné životné povinnosti a trápenia stanú ľahkými. Druhou je obrovská dávka sebepoznania a sebadôvery, ktorú človek získa na tejto ceste.

 

Každým poznaním sa stávame inými, dokonalejšími a každou životnou skúsenosťou rastieme. Vás, milý naši čitatelia, nech príbeh našich rodákov poteší a utvrdí v presvedčení, že všetko človek dokáže, keď má pevnú vôľu a je ochotný všetko pre svoj cieľ odovzdať.

Gratulujeme!