Úspešná letná sezóna plavcov KomKo Komárno

Tréner plavcov KomKo Komárno Štefan Peťkovský priniesol do našej redakcie hodnotiacu správu ich plaveckého oddielu za letnú sezónu 2014. Na začiatok nech prehovoria tieto čísla, štatistické údaje: v letnej sezóne 17 plavcov oddielu sa zúčastnilo  6-ich majstrovských súťaží, kde získali 20-krát 1. miesto, 9-krát 2. miesto a 6-krát 3. miesto.


V rámci prípravy na vrchol sezóny plavci KomKo absolvovali 9 pohárových pretekov, kde získali nasledujúce medailové umiestnenia: 37-krát 1. miesto, 12-krát 2. a 10-krát 3. miesto. Počas týchto pretekov plavci KomKo absolvovali 269 štartov a dosiahli 209 osobných rekordov. Plavci súťažili vo viacerých vekových kategóriách, a to v kategórii C 9- až 10-roční, v kategórii B 11- až 12-roční a v kategórii A 13- až 14-roční.


V kategórii C v Nových Zámkoch súťažilo 42 klubov, spolu 210 pretekárov, plavci KomKo získali jedno 1. miesto a tri 3. miesta. V kategórii B sa naši zúčastnili pretekov v Košiciach, kde súťažilo 228 plavcov z 42 klubov. Komárňania obsadili 10-krát 1. miesto.


V kategórii A sa zúčastnili pretekov v Žiline, kde bola konkurencia 200 pretekárov zo 44 klubov. Získali 11-krát 1. miesto, tri 3. miesta. Kevin Bielik na týchto pretekoch zaplával nový slovenský rekord žiakov v disciplíne 800 metrov voľný spôsob a zároveň dosiahol najhodnotnejší výkon tohto plaveckého podujatia.


Na oblastných majstrovstvách žiakov plavci KomKo získali nasledujúci počet medailových umiestnení: Považská Bystrica (19 klubov, 335 plavcov), 5-krát 1. miesto, 4-krát 2. miesto a jedno 3. miesto. Štúrovo (11 klubov, 237 plavcov), 3-krát 1.miesto, 4-krát . Miesto a jedno  3. miesto. Topoľčany (21 klubov, 235 plavcov), jedno 1. miesto, jedno 2. miesto a jedno 3. miesto.


Pohárové preteky:
Kecskemét Aranyhomok Kupa - jedno 1. miesto.
Rimavská Sobota Pohár priateľstva - 33 klubov, 399 plavcov, 9-krát 1. miesto, 4-krát 2. miesto a jedno 3. miesto.
Veľká cena Nové Zámky -15 klubov, 184 plavcov, 10-krát 1. miesto, jedno 2. miesto a jedno 3. miesto.
Pohár mesta Handlová - 27 klubov, 140 plavcov, 4-krát 1. miesto, 4-krát 2. miesto a 4-krát 3. miesto.
Veľká cena Dolného Kubína - 3 štáty, 43 klubov, 576 plavcov, 8-krát 1. miesto.
Orca cup Bratislava - 12 štátov, 82 klubov, 777 plavcov, 3-krát 1. miesto, 2-krát 2. miesto a jedno 3 miesto.
Szombathely, Western Transdanubian Regional Competition – jedno 1. miesto a jedno 1 miesto.
Esztergom, Szent István Kupa jednpo 1. miesto, jedno 2. miesto a dve 3. miesta. Na týchto pretekoch plavci klubu získali spolu 37-krát 1. miesto, 12-krát 2. miesto a 10-krát 3. miesto.

 

Tréner Štefan Peťkovský poznamenal, že je hrdý na všetkých svojich zverencov, pretože počas súťažného obdobia všetci zaplávali nové osobné výkony a neustále sa zlepšujú. Najväčšie úspechy v klubových farbách zaznamenal Kevin Bielik, ale k úspechom významne prispeli aj Richard Kardhordó a Bence Dikácz. Aj to považuje za výnimočný úspech, že v Košiciach na majstrovstvách republiky pri účasti 42 klubov KomKo Komárno skončilo v bodovacej súťaži družstiev na druhom mieste.


Tréner sa nevyhol ani otázke problému s plavárňou. Kvôli rekonštrukcii plavárne mali katastrofálne podmienky na prípravu. Museli na tréningy dochádzať do susedného Komáromu, Nových Zámkov a Štúrova. Našťastie im všade vychádzali v ústrety. Dodal, že má ťažké srdce na zodpovedných za omeškania s rekonštrukciou plavárne, a aj za to, že počas jarnej prípravy im neustále menili časový harmonogram tréningov, dokonca ich poprehadzovali, čo museli neustále riešiť so školami. Rušivým momentom bolo aj to, že sa ukrajovalo z tréningového času a neseriózne im menili počty pridelených dráh. Ich pripomienky nikto nechcel brať do úvahy, a preto v živote klubu to bolo veľmi ťažké obdobie.


Po letných majstrovstvách republiky majú teraz deti jeden mesiac zaslúženého odpočinku. V auguste začnú s kondičnou prípravou na novú, zimnú sezónu. Úvodná príprava sa začne 10. augusta sústredením vo Vyhniach, kde budú mať naši malí plavci veľmi dobré podmienky v bazéne i mimo neho. Domácu prípravu začne KomKo vtedy, keď im tu otvoria bazén, termín však ešte nepoznáme, dodal tréner Peťkovsky. Samozrejme aj na budúcu sezónu majú plavci KomKo aj s trénermi smelé plány. A na záver ešte poznamenal: „Všetky naše výsledky je možné overiť si na plaveckom portáli www.swimm.svk.sk.

Gábor Keresztényi