Už siedmy muzikál pripravujú dramaťáci z Komárna

Tentokrát sa odohráva v 60. tych rokoch minulého storočia a vychádza zo skutočných príbehov starých rodičov členov dramatického krúžku. „Šesťdesiate roky nám tu zanechali mimoriadne pôsobivú stopu, ktorá výrazným spôsobom funguje dodnes. Tak po hudobnej a tanečnej stránke, ako aj tým, čo sa odohralo v 68. roku. Myslím tým vpád sovietskych vojsk do našej krajiny. A presne to som chcel najmä mladým ľuďom ukázať,” vysvetľuje autor scenára a režisér Jozef Černek. „Myšlienka zapojiť starých rodičov vznikla úplne spontánne, poslal som deti, aby zistili, ako sa dali dokopy ich starí rodičia. Pôvodne som len chcel, aby trošku pochopili inakosť tej doby. Doby bez mobilov, internetu a doby, kedy sa človek musel pri komunikácii pozerať tomu druhému do očí. Deti zrazu prišli s úžasnými príbehmi a s neuveriteľnou iskrou v oku. Presne tento pocit som snažil preniesť do tohoto dielka.

Muzikál sa odohráva v priestoroch kaviarne, ktoré vytvoril scénograf Richard Slezák na skutočne existujúcom podujatí: Čaj o piatej. Dramaťáci nám vyrozprávajú päť prepojených príbehov vznikajúcej lásky. Dielko obohacuje jemný humor i milá nadsázka, dvanásť pôvodných skladieb a autentických choreografií. V tomto období aj na naše územie prenikali hudobné a tanečné štýly ako rock and roll, boogie woogie a samozrejme twist. Týchto žánrov sa držali hudobný producent diela Peter Emmer, ale aj dvorná choreografka Dramaťáku, Broňa Bočáneková.

Je až neuveriteľné, ako našim dramaťákom tá doba pristane,” opisuje Černek. „Na fotodni pripravovali hercov, tanečníkov a spevákov tri kaderníčky a stylistka, kostýmy vytvárala tentokrát priamo naša členka Romanka Mačicová a musím povedať, že sa to až neuveriteľne podarilo. Tak chalani ako aj baby, či naši dospelí členovia, vyzerajú fakt perfektne. Dievčatá sú v predstavení všetky neuveriteľne krásne a súdiac podľa množstva fotiek, ktoré putovali na sociálne siete, tak o tom vedia. Čo je úplne v poriadku, som rád, keď sa pýšia tým, čo spolu tvoríme.

Predstavenie, ktoré sa nacvičuje už pol roka, má niečo vyše 80 minút, ide teda, pre Dramaťák netradične, o jednoaktovku. Náklady zatiaľ dosahujú sumu 18 tisíc euro. Pomohli najmä sponzori, za čo je im je viac ako 40 členov krúžku naozaj vďačných. Slávnostná premiéra sa uskutoční 12. mája a do konca sezóny ja zatiaľ naplánovaných 10 repríz. Hrať by sa malo v tomto, ale aj v budúcom roku. Keďže hlavným zámerom diela bolo pripomenúť 50. výročie augustových udalostí roku 1968. „Ak nám ostanú naši diváci verní a ja verím, že áno, keďže v Komárne máme najlepšie publikum na svete, predstavenie odohráme aj viac ako 30 krát,” uzatvára autor projektu Jozef Černek. Ak sa na muzikál Čaj o piatej (Dievča z obrazu) vyberiete, nezabúdajte že dramaťáci vyžadujú od divákov aj dress kód. Pre toto predstavenie je to RETRO. www.cajopiatej.sk

Jana Pipíšková