Urobili sme si malú čajovňu

„Šepkajú si v škôlke deti, na stolíku sviečka svieti. Teta kuchárka varí čaj, bylinkový, chutný vraj...“ Snažíme sa aj touto formou motivovať deti, aby nezabúdali na pitný režim. Všetci vieme, že dodržiavanie správneho pitného režimu je jednou z najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu vo všetkých vekových kategóriách. Dieťa, vzhľadom na rýchlejší metabolizmus, má vyššie nároky na príjem tekutín ako dospelý človek

Rovnako aj imunita detí predškolského veku je ešte slabá, prispievame preto aj takouto formou k jej posilneniu. Rozhodli sme sa preto ako Zdravá škola spojiť osožné s užitočným a pri novovytvorenej telocvični sme zriadili malú čajovňu. V spolupráci s rodičmi, ktorí prispeli zbierkou rozmanitých šálok, vankúšov a sviečok, sme vytvorili pre deti príjemné prostredie. Čajovňu sa nám podarilo zariadiť inak ako sú bežné priestory tried. Nechýbajú tu vankúše, vejáre, kvety, rastlinky ako aloe vera, sušené bylinky - lipa, medovka, mäta, levanduľa, šalvia - čajové sviečky, soľná lampa, relaxačná hudba a rozprávkové knižky.


V areáli školského dvora sme vytvorili bylinkovú záhradku, o ktorú sa s deťmi spoločne staráme - polievame, zbierame a sušíme bylinky. Počas celého roka prichádzajú deti do kontaktu s rôznymi sušenými aj sviežimi bylinkami, spoznávajú ich všetkými zmyslami, uvedomujú si ich liečivé účinky. Konzumácia čaju je pre deti prínosom hlavne v chladnejšom sychravom období, ale aj v teplejších dňoch.
Ochutnávka čajov, čiže zdravé plnenie pitného režimu našich detí, nie je jediným cieľom našej čajovne. Pitie čaju v útulnom prostredí, počúvanie ezoterickej hudby či rozprávok nám pomáha dotvárať relaxačný akcent bezprostredne po cvičení v telocvični.


Kolektív Materskej školy na Mederčskej ulici 38