Vodárenská veža opeknela
Vďaka občianskej iniciatíve a viacerým sponzorom opeknela dominanta Komárna, 112 ročná vodárenská veža. Myšlienka skrášliť opustenú kultúrnu pamiatku a jej okolie sa zrodila pred pol rokom a jej realizácia vyšla na niekoľko tisíc eur. Medzi tým bolo potrebné vybaviť množstvo povolení. Dnes je už 28 metrov vysoká vodárenská veža, ktorá bola postavená v roku 1902, opäť krásna, bez sprejových nápisov a krásnie aj jej okolie. Iniciátorom týchto zmien bol poslanec Mestského zastupiteľstva v Komárne Béla Keszegh:
- Viac ako 100 metrov štvorcových bolo silne znečistených, presnejšie povedané zanesených niekoľkými vrstvami farieb. Najprv sme chemickou cestou odstránili sprejové nápisy, másledne sme na múry vodárenskej veže naniesli špeciálnu látku za 400 eur, ktorá vytvorila na stene tenkú voskovú vrstvu. Tá je v podstate neviditeľná, ale ak by sa opäť niekto pokúšal naniesť na múr čokoľvek, čo tam nepatrí, na jej odstránenie bude stačiť už len teplá voda. Zaburinené okolie plné úlomkov skla sme vyčistili a vysypali makadamom. Upravili a ostrihali sme aj blízky strom. Postupne prichádzajú na rad vnútorný chodník, osadíme lavičky na betónovú obrubu a na vonkajšiu časť dáme obrubník. Ešte doplníme zeminu a vysadíme zeleň.
Veľké upratovanie vyšlo na niekoľko tisíc eur - tie zabezpečili ochotní sponzori vďaka iniciátorovi myšlienky. Niektorí prispeli peniazmi, iní odbornosťou, materiálom či požičaním strojov.
Popri prácach na Vodárenskej veži a jej bezprostrednom okolí by chceli nadšení dobrovoľníci prispieť aj k oživeniu tradície blízkej, takzvanej Ráczovej záhrady, priestranstva pod vežou. Práve z toho miesta totiž pred 114 rokmi odštartovala história komárňanského futbalu.
- Ráczová záhrada bola nielen miestom stretnutí ale aj futbalových zápasov – začínal tu domáci fialový KFC, ale na tomto trávniku si zahrali aj futbalisti z Ferencvárosu, MTK či Viedne. Oslovil som klub KFC, že by sme tu radi spravili pamätné miesto, tradíciu futbalových stretnutí v centre Komárna by sme radi oživili, - uviedol ďalej Béla Keszegh.
Táto dominantná stavba nie je len kultúrnou pamiatkou, ale, naplnená 500 kubíkmi vody, má dodnes dnes významnú úlohu, pretože je súčasťou vodného systému. Je to vlastne 500 kubíková rezerva, čo znamená, že v prípade poruchy nového vodárenského systému, ktorým zabezpečuje tlak v potrubiach, vďaka tejto historickej veži dokážeme dopraviť vodu až do výšky druhého poschodia.
Po ukončení prác, bude Vodárenská veža, tak ako aj jej okolie, monitorované kamerovým systémom, aby sa včas mohlo zasiahnuť proti prípadným vandalom, ktorých by opäť nebodaj zlákala. Vodárenská veža je v súčasnosti majetkom Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.