Novorodenecké oddelenie nemocnice vytvorilo internetovú laktačnú poradňu

 

Potrebujete poradiť? Chcete sa opýtať ako správne dojčiť? Už nemusíte telefonovať ani chodiť osobne. Vaše otázky ohľadne dojčenia môžete odteraz konzultovať cez internet s novovytvorenou poradenskou skupinou novorodeneckého oddelenia Všeobecnej nemocnice Komárno na jej webe www.forlife.sk v sekcii neonatologického oddelenia.
 

Internetová poradňa bude slúžiť mamičkám v slovenskom a maďarskom jazyku. „Poradenská skupina na novorodeneckom oddelení vysvetlí základné zásady dojčenia a poučí mamičku o správnej technike vyprázdňovania prsníka. Pri nesprávnej technike dojčenia a starostlivosti o prsníky môžu vzniknúť komplikácie, kvôli ktorým neskúsené mamičky často predčasne ukončia dojčenie. V mnohých prípadoch sa však tomu dá predísť. Dojčenie prospieva celej rodine citovo aj ekonomicky. Pre dieťa je dojčenie veľmi dôležité, upevňuje citovú väzbu, zabezpečuje zdravý vývoj dieťaťa a chráni aj zdravie matky,“ vysvetlila účel poradne námestníčka pre ošetrovateľstvo komárňanskej nemocnice PhDr. Zlatica Halmová, MPH.


Zriadiť online poradňu sa nemocnica rozhodla v rámci neustáleho vylepšovania svojich služieb. Námestníčka však upozorňuje, že poradňa nie je vhodná na riešenie akútnych problémov a dodáva: „Naše poradkyne sa budú snažiť zodpovedať otázky mamičiek do 24 hodín. Môže sa však stať, že sa reakčná doba predĺži.“ Dlhodobá spokojnosť mamičiek sa odzrkadľuje aj v každoročnom náraste počtu pôrodov. K 30. júnu 2014 sa na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Všeobecnej nemocnice Komárno narodilo 367 detí a vykonaných bolo 364 pôrodov, zatiaľ čo k 30. júnu 2013 to bolo len 338 narodených detí. Z roka na rok rastie záujem budúcich mamičiek priviesť svoje dieťa na svet práve v tejto nemocnici. „Komárňanská nemocnica by sa chcela v blízkej budúcnosti uchádzať o titul Nemocnica priateľská k deťom ako znak toho, že potreby mamičiek a ich detičiek patria medzi priority našej pôrodnice,“ uviedol riaditeľ Mgr. Viktor Dudáš.

Mgr. Marta Csergeová