ZŠ Komenského usporiadala XI. ročník medzinárodného stretnutia

Trojstretnutie bolo o súťažiach, spolupatričnosti a nových priateľstvách

Posledný aprílový týždeň sa na Základnej škole Jána Amosa Komenského v Komárne po chodbách ozývala vrava a spleť troch jazykov. Pravdaže, u nás nič nezvyčajné, veď sa konal už XI. ročník stretnutia našej vyšehradskej skupiny. Základná škola Batthyány Ilona Általános Iskola, Základní škola T. G. Masaryka v Blansku na Morave a tá naša si navzájom zmerali sily v atletike, basketbale, prehadzovanej a stolnom tenise a vo futbale. Tesné súboje, zápasy plné zvratov a napätia, výdych, radosť a smútok. Nezáležalo, či je to áčka, béčka alebo céčka, v tímových súťažiach sme ťahali za jeden povraz.

Vieme však aj oceniť kvalitu súpera a nejaká tá prehra nás dlho nemrzela, hráme predsa fér. Veď tých víťazstiev bolo dosť. Vďaka ústretovosti organizátorov sa naši partneri mohli zapojiť do programu Komárňanských dní v rámci pretekov Mladý záchranár civilnej ochrany, ktorým dali punc medzinárodnej súťaže. Počas troch dní sa 160 súťažiacich zúčastnilo 23 disciplín, rozdali sme 213 medailí a 33 pohárov. Šport dopĺňali aj aktivity zamerané na tvorivosť. Tento rok bola spoločná téma: známe rozprávky našich susedov. Mladší žiaci sa zapojili výtvarným spracovaním populárnych maďarských a českých rozprávok. Starší žiaci vytvorili postery, ktoré museli spracovať tak, aby im rozumeli všetci partneri. Blízkosť slovenského a českého jazyka sme dopĺňali našou prednosťou - znalosťou maďarského jazyka, a keď nie ináč, tak aj angličtina sa nám zišla. Tí najväčší žiaci sa museli popasovať s vytvorením hudobného rapu. Kreatívnosť a originálne spracovanie Miazgovcov, príbehu o lišiakovi Vukovi či nášho „Ako išlo vajce na vandrovku” nenechalo nikoho na pochybách, že v každom z nás je ukrytý talent.

Keďže Trojstretnutie nie je len o súťažení, ale hlavne o spolupatričnosti, hľadaní nových priateľstiev, získavaní skúseností a zdieľaní myšlienok, poukazovali sme naše mesto, prešli sme sa pevnosťou, či si iba tak spolu posedeli a podelili sa o svoje zážitky, názory. Nabitý program sme zakončili zaslúženým relaxom vo wellnesse. A viete, ktorá informácia naštartovala komunikáciu medzi žiakmi z troch rôznych krajín? Áno, pravdaže, bolo to heslo na wifi. Na budúci rok opäť dovidenia.

ZŠ J. A. Komenského